Artykuł sponsorowany

Przydomowy magazyn energii do fotowoltaiki - jakie są korzyści i jak go zainstalować?

Przydomowy magazyn energii do fotowoltaiki - jakie są korzyści i jak go zainstalować?

Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w panele fotowoltaiczne, które pozwalają na oszczędności w rachunkach za prąd oraz dbanie o środowisko. Jednak aby w pełni wykorzystać potencjał energii słonecznej, warto rozważyć montaż przydomowego magazynu energii. W poniższym artykule przedstawiamy korzyści płynące z posiadania takiego rozwiązania oraz podpowiadamy, jak przeprowadzić jego instalację.

Przeczytaj również: Czego nie wiesz o panelach fotowoltaicznych marki Ja Solar?

Korzyści z posiadania przydomowego magazynu energii

Domowy magazyn energii elektrycznej pozwala na przechowywanie nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne, co przekłada się na szereg korzyści. Po pierwsze, magazynowanie energii umożliwia jej wykorzystanie w okresach, gdy produkcja prądu jest niższa niż zapotrzebowanie, np. podczas wieczorów czy dni pochmurnych. Po drugie, dzięki magazynowi energia może być wykorzystywana również podczas awarii sieci energetycznej, co zapewnia niezależność od dostawców prądu. Po trzecie, właściciele magazynów mogą sprzedawać nadwyżki energii do sieci, co dodatkowo obniża koszty eksploatacji. Po czwarte, magazynowanie energii przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2 oraz innych szkodliwych substancji, co ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Wybór odpowiedniego magazynu energii

Przed zakupem przydomowego magazynu energii warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Po pierwsze, należy określić swoje potrzeby energetyczne oraz przewidywane zużycie prądu. Po drugie, warto sprawdzić, jaka jest pojemność magazynu oraz jicykłów ładowania i rozładowania. Po trzecie, istotne jest również sprawdzenie gwarancji oraz serwisu oferowanego przez producenta. Po czwarte, warto zwrócić uwagę na rodzaj akumulatorów stosowanych w magazynie - obecnie najpopularniejsze są akumulatory litowo-jonowe oraz żelowe. 

Instalacja przydomowego magazynu energii

Instalacja przydomowego magazynu energii powinna być przeprowadzona przez wykwalifikowanego instalatora, który dokona oceny technicznej budynku oraz dobierze odpowiednie rozwiązanie. Proces montażu obejmuje kilka etapów. Po pierwsze, instalator dokonuje analizy energetycznej budynku oraz określa optymalne miejsce montażu magazynu. Po drugie, następuje montaż akumulatorów oraz inwertera, który konwertuje prąd stały na przemienny. Po trzecie, instalator łączy magazyn z panelem fotowoltaicznym oraz siecią energetyczną. Po czwarte, przeprowadzane są testy oraz konfiguracja systemu.