Artykuł sponsorowany

Jak wykonuje się koronę na implancie?

Jak wykonuje się koronę na implancie?

Implanty zębowe to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na trwałe i estetyczne uzupełnienie brakujących zębów. Wiele osób zastanawia się, jak przebiega proces wykonania korony na implancie, jak dobiera się odpowiednią koronę oraz jakie są etapy zabiegu. W tym artykule postaramy się przybliżyć te kwestie.

Jak przebiega zabieg wstawienia korony na implant zębowy?

Zabieg wstawienia korony na implant zębowy składa się z kilku etapów. Na początek stomatolog przeprowadza dokładne badanie jamy ustnej pacjenta oraz wykonuje zdjęcia rentgenowskie, aby ocenić stan kości i okolicznych tkanek. Następnie planowany jest zabieg wszczepienia implantu, który polega na umieszczeniu tytanowej śruby w kości szczęki lub żuchwy. Po około 3 do 6 miesięcy, gdy implant zrośnie się z kością, przystępuje się do kolejnego etapu – odsłonięcia implantu zęba w Poznaniu i założenia na niego tzw. łącznika protetycznego. Kolejnym krokiem jest pobranie wycisku z jamy ustnej pacjenta, na podstawie którego technik dentystyczny przygotowuje indywidualną koronę. Ostatnim etapem jest właściwe wstawienie korony na implant, które przeprowadza stomatolog.

Jak dobiera się odpowiednią koronę?

Dobór odpowiedniej korony na implant zębowy zależy od kilku czynników. Przede wszystkim należy uwzględnić estetykę, aby korona idealnie komponowała się z pozostałymi zębami pacjenta. Ważne jest również, aby korona była wykonana z materiałów wysokiej jakości, takich jak porcelana czy cyrkon, które zapewniają trwałość i naturalny wygląd. Dobór odpowiedniej wielkości i kształtu korony jest również kluczowy – stomatolog może skorzystać z technologii komputerowego projektowania uśmiechu (DSD), aby uzyskać jak najlepszy efekt. Ponadto, warto zwrócić uwagę na sposób mocowania korony – może być ona cementowana lub przykręcana do implantu.

Czy każdy może mieć koronę na implancie?

Nie każdy pacjent jest odpowiednim kandydatem do wykonania korony na implancie. Przeciwwskazaniami są m.in. schorzenia ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca czy choroby serca, które mogą wpłynąć na proces gojenia po wszczepieniu implantu. Ponadto, niezbędna jest wystarczająca ilość kości w miejscu planowanego zabiegu – w przypadku jej niedoboru konieczne może być przeprowadzenie dodatkowych procedur, takich jak augmentacja kości. Warto również pamiętać, że korony na implantach nie są zalecane dla osób poniżej 18 roku życia, gdyż ich organizm wciąż się rozwija. Ostateczna decyzja o możliwości wykonania korony na implancie należy do lekarza stomatologa, który oceni stan zdrowia pacjenta i jego potrzeby.