Artykuł sponsorowany

Jak wygląda leczenie haluksów?

Jak wygląda leczenie haluksów?

Haluksy, czyli koślawe palce u stóp, to problem zdrowotny dotykający coraz większą liczbę osób w Polsce. Leczenie tej dolegliwości może być zarówno zachowawcze, jak i operacyjne, a wybór metody zależy od stopnia zaawansowania choroby. W artykule przedstawiamy, jak wygląda leczenie haluksów w naszym kraju.

Leczenie zachowawcze – kiedy warto się na nie zdecydować?

Leczenie zachowawcze haluksów jest zalecane przede wszystkim na początkowych etapach choroby, gdy zmiany patologiczne są jeszcze nieznaczne. W takim przypadku lekarz może zalecić zmianę trybu życia na bardziej aktywny, obniżenie masy ciała (w przypadku nadwagi lub otyłości), noszenie odpowiedniego obuwia oraz uczęszczanie na rehabilitację. Dodatkowo pacjent może stosować specjalistyczne wkładki metatarsalne, które mają za zadanie odciążać staw śródstopno-palcowy i zmniejszać ból.

Operacja – dla kogo jest przeznaczona?

W przypadku zaawansowanych deformacji stopy, lekarze mogą zdecydować się na leczenie operacyjne. Zabiegi chirurgiczne mają na celu korekcję deformacji kostnych i tkankowych oraz przywrócenie prawidłowych funkcji stopy. Rodzaj i zakres zabiegu zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta oraz stopnia zaawansowania choroby. Często operacja haluksów łączona jest z korekcją palców młotkowatych, które to schorzenie często współwystępuje z koślawością palucha.

Rehabilitacja po operacji – klucz do powrotu do pełnej sprawności

Po przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego ważnym elementem leczenia haluksów we Wrocławiu jest rehabilitacja. Indywidualnie dobrany program ćwiczeń oraz terapii fizykalnych pozwala na przywrócenie pełnej sprawności stopy oraz zmniejszenie ryzyka nawrotu choroby. W Polsce istnieje wiele placówek oferujących specjalistyczną rehabilitację dla osób po operacji haluksów, co daje pacjentom dostęp do wysokiej jakości usług medycznych. Podsumowując, leczenie haluksów w Polsce opiera się zarówno na metodach zachowawczych, jak i operacyjnych. Wybór odpowiedniej metody zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Kluczowe dla powodzenia terapii jest jednak odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia oraz systematyczna rehabilitacja.