Artykuł sponsorowany

Czy osłony antywirusowe z plexi mogą zastępować te szklane w aptekach?

Czy osłony antywirusowe z plexi mogą zastępować te szklane w aptekach?

W dobie pandemii COVID -19, apteki na całym świecie musiały dostosować się do nowych wyzwań, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno swoim klientom, jak i pracownikom. W Polsce wiele aptek zdecydowało się na montaż osłon antywirusowych, które mają na celu minimalizowanie ryzyka zakażenia. Czy jednak osłony wykonane z plexi są równie skuteczne, jak te szklane?

Zalety osłon antywirusowych z plexi

Osłony antywirusowe z plexi, czyli polimetakrylanu metylu (PMMA), są coraz częściej wybierane przez właścicieli aptek ze względu na swoje liczne zalety. Po pierwsze, plexi jest materiałem lekkim i elastycznym, co sprawia, że montaż osłon jest szybki i prosty. Po drugie, osłony z plexi są tańsze niż te szklane, co pozwala na ich łatwiejsze wymienianie w przypadku uszkodzenia lub konieczności dezynfekcji. Po trzecie, plexi jest materiałem przezroczystym i nie odbija światła, dzięki czemu komunikacja między klientem a farmaceutą nie jest utrudniona. Po czwarte, osłony antywirusowe z plexi są łatwe w utrzymaniu czystości, co jest niezwykle ważne w czasie pandemii. Wreszcie, plexi jest materiałem trudnołamliwym, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania osłon.

Właściwości ochronne osłon z plexi

Osłony antywirusowe z plexi są skuteczne w ochronie przed kroplami i aerozolami, które są głównym źródłem rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV -2. Dzięki swojej gładkiej powierzchni, plexi nie pozwala na zagnieżdżanie się drobnoustrojów, co dodatkowo zwiększa jego właściwości ochronne. Ponadto, osłony z plexi są odporne na działanie środków dezynfekujących, co pozwala na ich częste i skuteczne czyszczenie. Warto również dodać, że osłony antywirusowe z plexi są stosowane nie tylko w aptekach, ale również w innych miejscach publicznych, takich jak sklepy czy urzędy.

Porównanie osłon antywirusowych z plexi i szkła

Choć osłony antywirusowe z plexi mają wiele zalet, warto porównać je również ze szklanymi odpowiednikami. Szkło jest materiałem bardziej trwałym i odpornym na zadrapania niż plexi. Ponadto, szkło nie ulega żółknięciu na skutek długotrwałego działania promieni słonecznych, co może mieć miejsce w przypadku osłon z plexi. Jednakże, szkło jest materiałem cięższym i bardziej kruchym, co sprawia, że montaż osłon szklanych jest trudniejszy i może generować dodatkowe koszty. W przypadku uszkodzenia osłony szklanej, jej wymiana może być również kosztowna.