Artykuł sponsorowany

5 rzeczy, które warto wiedzieć o terapii słuchu Johansena

5 rzeczy, które warto wiedzieć o terapii słuchu Johansena

Terapia słuchu Johansena to metoda wspomagająca rozwój umiejętności słuchowych, która zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Jej twórcą jest norweski lekarz Kjell Johansen, który opracował tę metodę w latach 80. XX wieku. Warto dowiedzieć się więcej na temat tej terapii, zwłaszcza jeśli zmagasz się z problemami słuchowymi lub chciałbyś poprawić swoje zdolności koncentracji i nauki.

Historia i założenia terapii słuchu Johansena

Metoda terapii słuchu Johansena została opracowana przez dr. Kjella Johansena, który badał wpływ muzyki na rozwój umiejętności słuchowych. Głównym założeniem tej metody jest stymulacja mózgu za pomocą specjalnie dobranych utworów muzycznych, które mają na celu usprawnienie przetwarzania dźwięków przez układ słuchowy. Terapia ta opiera się na teorii plastyczności mózgu, która zakłada, że mózg może się uczyć i zmieniać przez całe życie.

Dla kogo przeznaczona jest terapia słuchu Johansena?

Terapia słuchu Johansena może być stosowana zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jest szczególnie polecana osobom zmagającym się z problemami słuchowymi, takimi jak zaburzenia przetwarzania słuchowego, trudności w koncentracji czy problemy z nauką. Terapia słuchu Johansena w Lublinie może również pomóc dzieciom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, dysleksją czy ADHD. Ponadto, metoda ta może być stosowana jako wsparcie dla osób uczących się języków obcych oraz dla muzyków, którzy chcą poprawić swoje umiejętności słuchowe.

Jak przebiega terapia słuchu Johansena?

Terapia słuchu Johansena polega na regularnym słuchaniu specjalnie dobranych utworów muzycznych przez określony czas. Utwory te są dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta i mają na celu stymulować różne częstotliwości dźwięków, które są odpowiedzialne za przetwarzanie informacji słuchowych. Słuchanie muzyki odbywa się zazwyczaj w domu pacjenta, przy użyciu specjalistycznych słuchawek i odtwarzacza CD. Terapia trwa zwykle od kilku miesięcy do roku, a postępy są regularnie monitorowane przez terapeutę.

Efektywność terapii słuchu Johansena

Wielu pacjentów zgłasza znaczną poprawę w zakresie umiejętności słuchowych po zastosowaniu terapii słuchu Johansena. Badania naukowe potwierdzają skuteczność tej metody w przypadku osób z zaburzeniami przetwarzania słuchowego oraz dzieci z dysleksją. Warto jednak pamiętać, że efekty terapii mogą być różne w zależności od indywidualnych potrzeb i predyspozycji pacjenta.

Koszty i dostępność terapii słuchu Johansena w Polsce

Terapia słuchu Johansena jest dostępna w Polsce dzięki licencjonowanym terapeutom, którzy przeszli specjalistyczne szkolenia. Koszt terapii zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz długości trwania programu. Warto dodać, że terapia ta nie jest refundowana.