Artykuł sponsorowany

Jak wybrać odpowiednie drewno kominkowe?

Jak wybrać odpowiednie drewno kominkowe?

Wybór odpowiedniego drewna kominkowego to nie tylko kwestia estetyki i komfortu, ale także efektywności ogrzewania oraz bezpieczeństwa. W związku z tym warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które przyczynią się do uzyskania optymalnych rezultatów. 

Rodzaje drewna – jakie są najlepsze dla kominka

Drewno liściaste, takie jak dąb, buk, grab czy brzoza, jest uważane za najlepsze drewno kominkowe ze względu na swoje właściwości. Charakteryzuje się wysoką gęstością i zawartością energii, co przekłada się na dłuższy czas spalania oraz wyższą temperaturę płomienia. Ponadto drewno liściaste generuje mniejszą ilość sadzy i osadów w kominie, co wpływa na bezpieczeństwo użytkowania kominka. Drewno iglaste natomiast, takie jak sosna czy świerk, może być używane jako dodatek do drewna liściastego, jednak ze względu na większą zawartość żywicy może powodować szybsze osadzanie się sadzy w kominie.

Właściwości drewna – na co zwrócić uwagę

Przed zakupem drewna kominkowego w Krakowie warto zwrócić uwagę na jego właściwości, takie jak wilgotność, gęstość oraz zawartość energii. Optymalna wilgotność drewna powinna wynosić poniżej 20%, co zapewni efektywne spalanie i minimalizację emisji szkodliwych substancji. Gęstość drewna wpływa na czas spalania – im większa gęstość, tym dłużej drewno będzie się palić. Zawartość energii w drewnie jest również istotna, gdyż wpływa na wydajność ogrzewania – im więcej energii, tym wyższa temperatura płomienia.

Sezonowanie drewna – klucz do efektywnego spalania

Drewno kominkowe powinno być odpowiednio wysuszone przed użyciem, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Proces suszenia, zwany sezonowaniem, trwa zazwyczaj od 6 do 24 miesięcy, w zależności od rodzaju drewna i warunków przechowywania. Drewno sezonowane charakteryzuje się niższą zawartością wilgoci, co przekłada się na lepsze właściwości spalania oraz mniejszą ilość emitowanych szkodliwych substancji. Warto zatem zainwestować w drewno, które zostało odpowiednio przygotowane, aby cieszyć się komfortowym i efektywnym ogrzewaniem.

Zakup drewna kominkowego od sprawdzonego dostawcy to gwarancja jakości oraz bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę na ofertę firmy, która posiada szeroki asortyment różnych rodzajów drewna oraz dba o odpowiednie przechowywanie i sezonowanie produktów.